Penzijní fondy – časovaná bombaJuly 23, 2010December 29, 2014admin

Zaprvé chceme, aby reforma zohlednila profese, ve kterých lidé vykonávají mimořádně fyzicky a psychicky namáhavou práci. U těchto zaměstnanců dochází k vyššímu opotřebení organizmu. Naší prioritou je, aby lidé těchto profesí mohli bez výrazných ztrát odcházet do důchodu dříve. Odbory proto prosazovaly možnost zavést konta pracovní doby. Ta by se zaměstnanci putovala celou dobu jejich pracovního života. Ve finále by si z konta mohli vybírat tím způsobem, že by například odešli do důchodu dříve, nebo by měli kratší pracovní týden. Došlo by tak k bezproblémovému prolínání pracovních generací. Podobné modely uplatňují například v Německu.

Z průzkumu, který zpracovali experti ČMKOS, vyplývá, že český zaměstnanec odpracuje v aktivním věku přibližně o sedm let více než zaměstnanec v Belgii, Německu či Francii. I z toho důvodu je pro nás neakceptovatelné těmto zaměstnancům ještě prodlužovat odchod do důchodu. Odboráři z hutního kolosu Mitas Steel říkají, že zaměstnanci budou odcházet do důchodu rovnou z fabriky, a to nohama napřed.

Pro nás je rovněž důležité, jak bude ten důchod vysoký. Současná představa je taková, že by poměr mezi příjmem a důchodem měl klesnout ze 41,5 procenta na 31 až 32 procent. Lidem by se tak s nástupem do důchodu snížil příjem asi o 25 procent. ČMKOS požaduje tento poměr navýšit na 65 až 70 procent příjmu. Důchodci by měli dostávat důchody, ze kterých se dá slušně vyžít.

Další nebezpečí představují penzijní fondy, které vlastní provozní náklady hodlají účtovat střadatelům. Mezi lidmi totiž panuje přesvědčení, že peníze střadatelů v penzijních fondech jsou ochráněny stejně jako vklady v bankách. Není to pravda. Lidé by měli být obezřetní, protože vládní reforma počítá s penzijními fondy. Za těchto podmínek se budoucí důchodci stanou velmi ohroženou skupinou lidí.

Co nás také trápí, je to, že vláda nehodlá o těchto záležitostech jednat se sociálními partnery. To považujeme za arogantní přístup. Politici si osobují právo rozhodovat o životě lidí, aniž by chtěli znát jejich potřeby a názory. V tom případě nemůže být důchodová reforma, podobně jako reforma veřejných financí, odbory akceptovatelná.