Odbory mají o vládním návrhu reformy jasno: Do důchodu budeme odcházet nohama napředMarch 9, 2011March 2, 2015admin

Workers’ rights should never be violated. Play games at a Canadian casino online where rights of workers are upheld and respected.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chystá důchodovou reformu. Jeho úřad již vypracoval návrh paragrafovaného znění novel zákonů pro parametrické změny základního důchodového pojištění. Návrh důchodové reformy rozeslal do mezirezortního připomínkového řízení a v září materiál předloží k projednání vládě. Do Parlamentu by se reforma měla dostat v příštím roce. O tom, že by návrh reformy měl být poskytnut k připomínkovému řízení i sociálním partnerům – odborům a zaměstnavatelům -, se v tiskových zprávách ministerstva dosud neobjevila ani zmínka.

Reforma je rozvržena do tří časových etap. V té prví navrhuje ministerstvo například pokračovat ve zvyšování důchodového věku na 65 let (v roce 2030) pro muže i ženy, prodloužit potřebnou dobu pojištění pro nárok na starobní důchod z 25 na 35 let a zrušit dobu studia jako náhradní dobu pojištění. Byla sestavena komise pro důchodovou reformu složená ze zástupců parlamentních politických stran, která naváže na práci předchozí tzv. Bezděkovy komise.

Nový důchodový systém ovlivní bezesporu životy milionů zaměstnanců i podnikatelů, a proto by o její podobě neměli rozhodovat pouze politici. Je nepřípustné, aby vládní koalice postavila sociální partnery opět mimo hru, jako v případě reformy veřejných financí. ČMKOS má vlastní představu, jak by důchodová reforma měla vypadat, aby nepoškodila zaměstnance a jejich rodiny. Představitelů několika odborových svazů se proto Sondy zeptaly, co je pro ně v rámci důchodové reformy prioritní.