Americký státní dluh připomíná časovanou bombuMarch 30, 2004December 29, 2014admin

Vládní reformní batoh: reforma veřejných financí, ekologická reforma, reforma zdravotnictví, reforma penzijního systému, to jsou již přijatá nebo připravovaná opatření, která pořádně zdraží život většině občanů. Topolánkův kabinet má pro svoje reformní šílení jediný argument – údajně rychle rostoucí zadlužování státu. Přitom Česká republika patří v rámci EU k těm nejméně zadluženým zemím.

Prezidenta George Bushe však enormní zadlužení Spojených států nechává naprosto klidným. Jak napsala agentura AP, americký státní dluh je jako tikající časovaná bomba, která čeká na odpálení. Roste asi o ‘,4 miliardy dolarů denně, tedy skoro o milion dolarů za minutu. Na každého Američana od novorozeňat po důchodce připadá skoro 30 000 dolarů zadlužení. Státní dluh USA nyní dosahuje ohromujících 9,13 bilionu dolarů. Stejně jako majitelé domů, kteří si vzali hypotéky s pohyblivým úrokem, vláda USA čelí možnosti, že se dosud relativně nízké úroky zvednou a zvýší finanční dopady na obyvatelstvo. Dokud je někdo ochoten půjčovat americké vládě peníze, není státní dluh na očích a nikdo na něj příliš nemyslí.

Blíží se den zúčtování?

Splátky úroků dluhu by však s růstem úrokových sazeb mohly omezit jiné rozpočtové výdaje a vést k vyšším daním nebo ke škrtům v penzijních či jiných programech – případně k obojímu. A den zúčtování by mohl přiblížit velký hospodářský otřes, který podle některých ekonomů nemusí být tak vzdálený. Státní dluh kumulující každoroční rozpočtové schodky dosáhl v lednu 2001, kdy přišel do Bílého domu George Bush, 5,7 bilionu dolarů. Až bude v lednu 2009 Bílý dům opouštět, bude dluh činit 10 bilionů dolarů.

Největší díl federálního rozpočtu jde na penzijní a zdravotní programy, za nimiž následuje obrana. A na třetí místo se dostaly rychle rostoucí úroky státního dluhu, které loni dosáhly 430 miliard dolarů. V roce 1975 činil dluh 35 procent HDP, zatímco dnes to je 65 procent. Proti tomu vypadá český státní dluh 3 až 4 procenta HDP velice směšně. Přesto Bush nevykřikuje jako český ministr financí poplašné zprávy o zadlužování příštích generací, ale naopak zadlužuje svoji nákladnou válkou v Iráku USA vesele dál. Kdo však zadluženému Washingtonu půjčuje všechny ty peníze? Jsou to obyčejní investoři, kteří kupují vládní dluhopisy. Jsou to také banky, penzijní a investiční fondy, stejně jako americké státy a stále více cizí vlády. Na ty všechny připadá 5,1 bilionu „veřejně drženého“ dluhu. Další čtyři biliony dluží stát penzijnímu programu a dalším vládním účtům.